Mednarodni dan barij
Kaj sploh je barje? Zakaj je potrebno opozarjati na pomen barij? Ali je na Ljubljanskem barju še kaj barja? Kje in kako si ga lahko ogledam?
Barje je poseben tip mokrišča, za katerega je značilno stalno ali občasno zastajanje vode. Porasla so z vodoljubnimi in vlagoljubnimi rastlinami, iz katerih nastaja šota.
V zadnjih letih je bil velik del barij po svetu izsušen. Z izsuševanjem barij izgubljamo tudi številne ekosistemske storitve, ki nam jih ta območja nudijo (blažitev podnebnih sprememb, biotska pestrost, vpogled v preteklost …). O pomenu barij lahko prisluhnete tudi v radijski oddaji RTV SLO.
Preko dvesto let izsuševalnih del na Ljubljanskem barju je pripeljalo do tega, da imamo danes na tem območju le še manjše območje nizkega barja Strajanov breg in nekaj ostankov visokega barja (Kozlerjeva gošča, Goriški mah, Mali plac …).
Za ohranitev barij je ključno ohranjanje dovolj visokega nivoja podzemne vode in ohranjanje značilnih barjanskih tal ter pokritost le-teh z značilnim barjanskim rastjem. Kot obiskovalci teh občutljivih območij bodimo zato še posebej pazljivi in previdni ter uporabljamo le urejene in označene poti.
Konec maja letos smo odprli novo tematsko pot v Krajinskem parku Ljubljansko barje Pot na Mah. Pot na Mah vas pripelje do naravnega rezervata Goriški mah, kjer izveste več o enem zadnjih ostankov visokega barja na Ljubljanskem barju.